EQ fogyatékos, továbbra is leszázalékolva

mirwen

mirwen

az fogantatásrúl

2008. augusztus 29. - Mirwen

Nos akkor álljon itt egy kis beszámoló a próbálkozással eltöltött két év alatti tapasztalatokról a fogantatás témakörben.

Előszöris nem a szex a fontos - illetvehát természetesen az -  hanem a peteérés időpontja.

De kezdjük az alapoknál. Nekem - szégyen, nem szégyen -,  még az sem volt tiszta annó hogy melyik a ciklus első napja, úgy gondoltam hogy az amikor véget ér a menstruáció, de nem, a menstruáció első napjától - az első olyan nap amikor tiszta piros vér jön, nem öszetévesztendő az ú.n. "barnázással" - számítódik. Egy ciklus három részből áll: Menstruáció, follikuláris és lutális fázis, amit jól lehet látni ezen a képen is: 

Ez egy (példa) hőgörbe, amit naponta vezet az ember. Felül a hőmérsékletek (itt fahrenheitben vannak), alatta a "Day" sor értelemszerűen a ciklusnapok, alatta a "CM" a Cervical Mucus, azaz a hüvelyi váladék, de ezt később kifejtem, alatta a "BD" sor a BabyDancing (hülye amerikaiak), azaz a szex,  alatta a "Stats" sorban a zöldes a várható peteérés, a pirosas a várható menses.

És a nagy piros kereszt, aminek a vízszintes része a base temperature, azaz az a kezdeti hőmérséklet, ami a ciklus elejére jellemző, a függőleges piros vonal meg maga a peteérés napja.

A pirosas rész az elején a menstruáció, a zöldes a folliculáris fázis, ez a peteérés előtti időszak, ezdő alatt érik meg a petesejt és az időszak végén van maga az ovuláció. A fő hormon az ösztrogén. A kékes a luteális fázis, ami az ovuláció és a következő menstruáció közötti időszakot jelöli, ha megtermékenyült a petesejt, akkor ekkor történik a vándorlása illetve a beágyazódása (kb a 7-10. luteális napon (DPO azaz day past ovulation)), de ha ez nem történt meg, akkor lassan elkezd a szervezet felkészülni a méh vastag nyálkahártyájának "leválasztására", azaz a következő menstruációra. Ennek a szakasznak a domináns hormonja a progeszteron.

Ha az előbbi példa hőgörbét nézzük, és figyelembe vesszük hogy a peteérés a folliculáris fázis végén történik meg, és egy petesejt 24 óráig életképes, míg egy hímivarsejt majdnem 4 napig, akkor a kettő érték keresztmetszetét véve azt kapjuk hogy kb 4-5 nap van amikor teherbeeshet az ember:

 

A ciklusról még annyit fontos megjegyezni, hogy ezek a 28 napos tankönyvi ciklusok azért elég ritkák, hogy pont 28 naponta menstruáció, és pont a 14. napon van a peteérés. Mindenkinek más a hossza, de egy cikluson belül általában a lutális fázis hossza az ami fix, és a folliculáris fázis hossza szokott változni. 

 

Tehát ismét ott vagyunk hogy ahhoz hogy tudjuk hogy mikor estünk teherbe, azt kell tudnunk hogy mikor ovuláltunk. Az ovulációt többféleképp is kimutathatjuk, illetve sok ráutaló jel is van. A legbiztosabb az LH teszt használata (angolul OPK-nak, azaz ovulation prediction kit-nek is szokták mondani). Ez drogériákban (pl DM) kapható tesztek, amik a vizeletben lévő luteinizáló hormon jelenlétét mutatja ki. Az alábbi ábrán jól látható a hormonok jelenléte a ciklus alatt.

Ha nagyon le akarnám egyszerűsíteni, akkor úgy is mondhatnám hogy az ösztrogén megérleli a petesejtet, a luteinizáló hormon ovulációt generál, a progeszteron meg megtartja a terhességet (ha kialakul).

Tehát ezzel a pisiteszttel ha kábéra már tudjuk hogy mikor várható a peteérés, akkor napra pontosan be lehet lőni, mert ahogy elkezd nőni a vizeletben az LH hormon tartalom, úgy válik az LH teszt egyre inkább csíkossá, és akkor amikor az LH csúcs van a vizeletben, akkor két erős csík van a teszten. Tehát kiszabadult a petesejt, innentől 24 óráig életben van még.

Az egyik drámai az a testhőmérséklet, mert az a lutális fázisban megemelkedik a folliculáris fázishoz képest általában 0.5 celsius fokkal. Nálam a ciklus elején általában 36.3 körüli volt a hő, míg peteérés után 36.8 környékén. Ez nagyon szépen kirajzolja hogy mikor történt meg a peteérés, viszont az a baja, hogy nem jelez előre, hanem csak a már megtörtént peteérést konfirmálja. Ezért nem jó pl a hőmérőzés védekezésre!  Ha megnézzük a példagörbét, akkor látni, hogy a lutális fázis végén a hőmérséklet szépen lassan visszaesik a kezdeti értékekre, azaz még azt is tudja bizonyos értelemben jelezni hogy terhesek vagyunk-e avagy sem, mert ha nem kezd el visszaesni, hanem szépen marad magasan, akkor elég gyanús hogy miért vagyunk ilyen melegek mint egy keltető, hacsak nem...?! szmájli

Ezenkívül még számtalan más jel is van, de ezek már nem ennyire egyértelműek. Megemlítésre méltó még a hüvelyi váladék, (angolul CM azaz cervical mucus) ugyanis az is a ciklus alatt hullámzó hormonok hatására változó. Eleinte általában száraz (a görbénél "-" a jele), ragacsos (a görbénél "S" mint sticky) vagy krémes ("C" mint creamy) - én kérek elnézést, ezek eleinte gusztustalannak hangzottak, de ha belegondolunk bámulatos ez az egész -. A krémes az olyan mintha liszt lenne vízzel, vagy krém. Aztán ahogy közeledik a peteérés ideje, vizes ("W" mint watery) lesz, tényleg mint a víz, majd amikor igazán termékeny az ember, akkor meg tojásfehérje ("E" mint eggwhite) szerű tiszta, nyúlós. Aztán ahogy vége a peteérésnek, újra száraz, vagy krémes. Természetesen nem mindig ilyen egyértelmű, és van hogy egyáltalán nincs egyik vagy másik.

Van még a méhszáj ellenőrzés is (ujjal), ami még gusztustalanabbul hangzik, de ez sem az, bár ezzel nem igazán ildomos a nőgyógyászunknak dicsekedni, mert leteremt hogy mit piszkáljuk magunkat. Pedig - hogy igazán vérfeministián hangozzak: - ez az én méhszájam, nehogymár ne akkor nézzem meg amikor akarom! szmájli, és broáf. Ezzel amúgy nem is kísérleteztem sokat, pedig jól jelez ez is.: ciklus elején a méhszáj viszonylag lent van, kemény és zárt (LFC (low, firm, closed)). Majd ahogy közeledik a peteérés, feljebb megy, puhább lesz és nyitott (HSO (high, soft, open)). A lent és fent, meg a zárt és nyitott az csak viszonyítás kérdése, ha az ember többször nézi, akkor rájön hogy melyik helyzet melyik. A kemény meg olyan kemény mint az ember orrahegye, a puha meg olyan puha mint a szájad.

A dokik meg, ahogy Ediacara mondja, csak statisztikai adatokkal számolnak, mert ugye a doki úgy határozza meg a terhességi idődet hogy az ultrahangon az embrió keresztmetszeténél megáll, majd a feje tetejétől a fenekéig húz egy vonalat, és amekkora az, arra kiad egy terhességi hét+napot. De pl G is, a nőgyógyászom, aki jól tudja hogy jól ismerem magam, mikor kérdeztem hogy "na, mennyi idős?" Azt válaszolta hogy "mennyi legyen?" és addig keresgéltük az a két pontot a feje teteje és a feneke között, amíg ki nem jött pontosan annyi hét+nap, amennyi idős ténylegesen (a chartom alapján). Aztán persze mulatoztunk rajta jót.

Szóval ezek után nekem egy védőnő/doki se mondja azt hogy "azt magácska nem tudhatja". Japersze... 

Dae Jang-geum

namármost az van hogy rászakadtam a "Palota ékköve" hülyemagyarcímű koreai sorozatra, aminek az eredeti címe Dae Jang-geum, és egy baromi jó kis sorozat, tízből kilenc feletti az értékelése az imdb-n is meg a port.hu-n is, meg is érdemli. Bár inkább csajoknak ajánlanám, de kétségkívül szórakoztató.

Egy gond van csak, hogy nem elég hogy egy átlag európainak minden ferde szemű egyforma, itt kiválogattak egy rakás nagyon szép - azaz mégegyformább - koreai csajszit, akik ráadásul mindig azonos egyenruhában vannak, azaz érdemes a magyar szinkronosat nézni, mert legalább a magyar hanggal meg lehet különböztetni őket... egy idő után. szmájli.

Persze egy pár rész után már menni fog, de eleinte nagyon kellett figyelnem.

(és még ilyen helyes koreai pasasokat... ááááá... Min Jung-Ho!)

argghh

megkaptam a kiskönyvem, de egy fél órás procedúra volt. Vagy tortúra inkább, mert ez a nő - aki most helyettesítette a védőnőmet - az agyamra ment. Az a tudálékos okoskodó fajta, akinek olyan bölcsességek estek ki a száján mint hogy "a kismama sohasem tudhatja hogy pontosan mikor fogant, ezt csak az orvosok tudhatják". Japersze, mert a doktorúrral szexeltem, ugye?

Namindegy, bizsergett a tenyerem, néha kapartam a falat, de inkább türtőztettem magam, elvégre ő a _hatóság_ vagymi. Remélem az én védőnőm csak egy icipicit normálisabb...

hordozó és pelenkák

dehogynem kinéztem én a kengurut is, de az csak nagyon picire jó, mert utána tényleg leszakad az ember háta tőle. Ezt kivételesen tapasztalatból tudom, mert kishugomat annakidején állandóan medencecsontra oldalt ültetve vittem mindenhova, és a hátam megszenvedte eléggé.

Ezenkívül azt se tudom hogy pl hol fér el még az a szegény gyerek az én - jelenlegi - 85E-s melleim mellett a kenguruban. Inkább olyan hátra köthető kéne mint az afrikai asszonyoknak van. Vagy fogom eb hátizsákját és beleágyazok neki. Ötletem ezer...

A kendőt is kipróbálnám, bár engem mindig elborzaszt az a rengeteg anyag/csomó, mint egy hadászati ejtőernyő plusz a gordiuszi csomó.

De akkor hogy meglegyen az utókornak meg nekem is, a pelenkatéma :

Borzasztóan elrettentenek az eldobható pelenkák a maguk 500 éves lebomlási idejükkel. Ráadásul ezt ugye sokan még jó alaposan becsomagolják műanyagszatyorba, szóval először ötszáz év a szatyornak, aztán újra indul az ötszáz év a pelenkáknak. És irgalmatlan mennyiségeket termelnek belőle: csak amerikában naponta 50 millió darabot! NAPONTA!

Leginkább a Szirka féle pelenkátlanul módszert alkalmaznám; mert nagyon rühellem amikor a négyéves gyerek már szinte magukat pelenkázzák, de azért maguk alá szarnak. Az egyre jobb nedvszívóképességű pelenkák miatt egyre jobban kitolódik a szobatisztaság. Miért pisiljen bilibe mikor nem csípi a seggét úgysem? Szóval pelenkátlanul. Nagyon szépen hangzik, de tudom magamról hogy ehhez végtelen következetesnek és türelmesnek kell lenni, és én azért sajna nem vagyok ilyen szuperanyuka.

Marad a pelenka. Ha viszont pelenka, akkor a szívszerelem a Gdiapers, mert az vécében lehúzható vagy komposztálható. De itt vannak videók, többek között ahogy egy klórmentes eldobhatós és egy sima eldobhatós pelenkát kitettek a gdiapers-el együtt komposztálni egy évre. A bibi az hogy ez ausztrál vagy amerikai cucc, európában se találtam, illetve amazonon de, de a szállítási díja kétszerannyi mint maga a pelenka, szóval kilőve.

Marad a textilpelenka, amit mosni kell ugyan, azaz vizet meg energiát igényel, de legalább szemetet nem termel az ember lánya/gyereke. Ebből a bambinomio tetszik elsőre, azt fogok venni majd. Aztán meglátjuk.

Azért látom ám magam ahogy a sors szemberöhög majd engem meg az elveimet, és a végén a sima pelenkákba csomagolom a kis szarost, de azért remélem mégsem.

Jaigen, most jut eszembe: van olyan is hogy leszoktató pelenka, gondolom még drágább is mint a sima pelenka mert ez speciális, aztán annyit tud hogy kevesebbet szív fel. azaz bénább több pénzért. Beszarás ám ez az egész biznisz...

concord

asszem nem lesz külön baba blog. legfeljebb majd kevesebben olvasnak, de ez itt az én életem, aminek igen erősen szerves része a gyerek. Majd ha elég nagy lesz, indít biztos egy sajátot, addigis itt lesznek írások azzal kapcsolatban is.

mint például a legújabb őrületem, a babakocsi. még szerencsétlen gyerek kábé 10 centis csak, de én már belekerülvén a "vajon melyik az ideális babakocsi majd nekünk" kérdéskörbe, már voltam is brendonban tologatni. Mentségemre legyen mondva anyuékkal mentünk unokaöcskösnek járókát nézni, csak elbolyongtam. De amilyen az én formám, az amelyikbe beleszerettem az 230ezer forint.

Ami még rosszabb, hogy ebnek este mutattam, erre nem ő is beleszeret? Pedig arra számítottam hogy majd jól kiröhög hogy nem vagyok normális. 

Namindegy, még nagyon sok idő van erre, ez csak ilyen kezdeti bizonytalan első lépések a témában. 

süti beállítások módosítása